Long Ma v velikem slogu do svoje prve velike lovorike

T.S., 30.09.2012
Svetovni pokal, Vse novice

Po bledi predstavi Long Maja v drugem krogu kvalifikacijske skupine, ko je proti Chuangu izgubil kar z 0:4, je kitajska zver, kot ga kličejo, dobesedno eksplodirala. V naslednjih štirih tekmah Ma sploh ni izgubil niza, noben igralec pa mu v posameznem nizu ni uspel odvzeti več kot 9 točk. Drugo mesto je osvojil Timo Boll, tretje pa nekoliko presenetljivo Vladimir Samsonov.

Dober odpor Evropejcev, končna zmaga ponovno na Kitajsko

Nedeljski spored Svetovnega pokala bi bil težko boljši. Najprej sta bila na sporedu polfinalna obračuna, kjer smo videli evropski in kitajski derbi, nato pa sta sledili še tekmi za 3. mesto ter finale. V prvem polfinalu je Timo Boll po zaostanku z 0:2 v nizih začel bolje vračati servis od Vladimirja Samsonova, s pomočjo česar je lahko razvil svojo igro na pol-distanci in strl odpor Belorusa s štirimi zaporednimi nizi.

V drugem polfinalu je Long Ma nadaljeval z zastrašujočo igro, ki jo je po porazu v petek proti Chuangu kazal v sobotnem 3. krogu kvalifikacij in četrtfinalu. Njegov rojak Xin Xu je padel s 4:0, v celotni tekmi pa je uspel nabrati le 20 točk.

To je pomenilo, da sta se v tekmi za 3. mesto pomerila Vladi in Xu in malokdo bi si mislil, da bo Samsonov pri svojih 36 letih kos igralcu prihodnosti, vendar Samsonov preprosto obožuje Svetovni pokal. Z zmago s 4:2 je trem zmagam na tovrstnem tekmovanju  dodal še tretje 3. mesto. Samsonov je v 4. nizu pri rezultatu 10:0 podaril točko Kitajcu.

V finalu sta se nato srečala še Ma in Boll in ponovno smo videli dominantno predstavo Kitajca, ki je Nemcu dopustil vsega 24 točk in svoj prvi Svetovni pokal v karieri osvojil brez izgubljenega niza v finalnem delu tekmovanja. Za Maja je to prvi veliki turnir v njegovi karieri med posamezniki, čeprav za Kitajce glavni cilj predstavljata zgolj Svetovno prvenstvo in Olimpijske igre.

Vrhunci finalne tekme

Rezultati finalnega dne svetovnega pokala:

Finale
Long Ma (KIT) – Timo Boll (NEM) 4:0 (11:4, 11:3, 11:8, 11:9)

Tekma za 3. mesto
Vladimir Samsonov (BLR) – Xin Xu (KIT) 4:2 (11:8, 11:5, 7:11, 11:1, 6:11, 11:6)

Polfinale
Timo Boll (NEM) – Vladimir Samsonov (BLR) 4:2 (7:11, 8:11, 11:2, 11:7, 11:7, 12:10)

Long Ma (KIT) – Xin Xu (KIT) 4:0 (11:4, 11:4, 11:4, 11:8)